Burdasınız
Anasayfa > SAĞLIK > GÖZ SAĞLIĞI NASIL KORUNUR?

GÖZ SAĞLIĞI NASIL KORUNUR?

Göz Sağlığı Nasıl Korunur?

Göz sağlığı günümüz dünyasının en önemli faktörlerindendir. Zira göz sağlığına toplumca olan dikkatsizliğimiz aslında küçüklükten gelmektedir. Günümüz dünyasında göz sağlığı hakkında şikayetler oldukça artmış ve bu konuda olan tedavilerde ilerlemiş durumda. Nihayetinde günümüzdeki teknoloji bize göz Sağlığımızın bir kısmını vaat edebilmekte olsa bile tamamıyla eskisi gibi göz sağlığına kavuşmayı mümkün kılmıyor.

Göz Sağlığında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

​​​​​Bilgisayar veya cep telefonları; günümüz dünyasında hayatın vazgeçilmezleri olarak karşımıza çıkıyor, bu kitle iletişim araçlarının doğru kullanılmaması durumunda gözümüz ve genel sağlığımız için tehdit oluşturabilmektedir. Sokakta yürürken neredeyse küçük büyük herkesin elinde bir cep telefonu vardır, yürürken, işteyken, evdeyken ve hatta banyo, tuvalet gibi alanlarda bile telefon kullanan bir organizmadır dolayısıyla cep telefonunu hayatımızın her alanında bu şekilde ileri derecede kullanmak bize kötü sonuçlar doğurabiliyor. Cep telefonu ve bilgisayar kullanırken. kişinin vücut pozisyonu duruşu çok önemlidir. Telefonu kullanırken gözlerimiz kendi sağlığı açısından sürekli dinlendirilmelidir. Bu dinlendirilme uzağa bakılarak ya da eczane veya doktorunuzun önereceği dinlendirici gözlük kullanılarak da sağlanabilir. Cep telefonu ve bilgisayar gibi gözlerimizi son derece yorucu ve yıpratıcı etkenlere karşı daima dikkatli ve sağlıklı bir bakış içerisinde olup özenle kullanmamız gerekir.

Çevresel Faktörler

Sağlık insan bedeninin ruhen ve manen tam bir iyilik hali demektir. Dolayısıyla tam bir iyilik haline sahip olmamız için göz sağlığımızı çevresel faktörlerin etkisinden korumak büyük ölçüde önemlidir. Yazları önemli ölçüde de vakit geçirilen havuzlar dikkat edilmediği takdirde göz sağlığımız için büyük bir çevresel tehdit faktörü olabiliyor.

Açık Havuz Tehdidi

Özellikle yaz aylarında açık havuzlara olan talep ve ilgiden dolayı sık sık uğranılan yerlerden oluyor tatil yerleri. Bu ilgi ve beklentiyi karşılamak havuz sahipleri tarafından belirli aralıklarla kimyasal yöntemler kullanılarak dezenfekte ediliyor. Fakat bu kimyasal madde ve yöntemler maalesef tek başına enfeksiyon ve hastalıklardan korunmak için yeterli değil. Çünkü havuzu kullanan kişi sayısı arttıkça, enfeksiyon ve hastalık riski oranında da aynı miktarda artış olabiliyor. Enfeksiyon taşıyan kişiler, çevrede uçuşan yapraklar, çevrede bulunan kişiler tarafından atılan yabancı cisimler, rüzgârların sürüklediği toz ve diğer yabancı cisimler ve hatta çevrede uçuşan veya bulunan hayvanlar bile havuzlara hastalık ve bakteri taşıyabiliyor, buda göz sağlığımız için önemli bir tehdit oluşturuyor. Bunun yanı sıra suda bulunan bazı bakteriler Gözlerimiz için büyük tehdit olabiliyor. Bütün bunlardan korunmanın en etkili yolu havuzdayken gözleri açmamaya özen gösterilmeli ve güvenilir havuzlarda yüzmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca havuz ve denizde vakit geçirilirken kontak lenslerin kullanılmamasına özen gösterilmelidir.

 

 

Güneş Işınları Etkisi

Özellikle yine yaz aylarında artan güneş ışını miktarıyla gelen ultraviyole ışınlar nedeniyle gözlerimizi bunların etkisinden korumak oldukça önem arz ediyor. Bunu sağlamanın en iyi yolu Güneş ışınlarının Dünya’ya en etkili ve dik açıyla geldiği vakitlerde dışarıya çıkmamaya özen gösterilmeli ve çıkılsa bile Güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı korunaklı olan güneş gözlükleri kullanarak dışarıya çıkmak tercih edilmeli. Her deniz ve havuz keyfinden sonra mutlaka vücudun tamamı ve göz çevremiz fazla ovuşturulmadan temiz suyla durulanmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca açık ve kapalı havuzlarda yüzmeden önce mutlaka havuzun içerisinde bulunan kimyasal maddelere karşı gözlerinizin alerjisi olup olmadığından emin olmanız da fayda var.

Göz altı morluklarından kurtulmanın yolları yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Cevap Yazın

Top