Burdasınız
Anasayfa > GÜZELLİK > KURUYAN CİLTLERE BAKIM ÖNERİLERİ

KURUYAN CİLTLERE BAKIM ÖNERİLERİ

Ciltlerimizin en sevmediği mevsim olan kış ayları kapımızı çalmışken kuruyan ciltler için bakım önerilerimizi sizler için sıraladık.

Cildimiz hem koruyucu katmanımız hem de görünen en önemli yerimizdir ve bu nedenle ilgiyi, bakımı ve uygun ürün kullanımını hak eden en önemli noktamızdır. Cildimize gerekli özeni ve hassasiyeti göstermek için doğru ürünleri kullanmalı ve özellikle kış aylarında cildimizin nem dengesini korumalıyız.

Özellikle ciltlerimiz için en sevilmeyen mevsim olan kış ayları kapımıza dayanmışken kuruyan ciltler için cilt bakım önerilerine ihtiyaç duyulacağını düşündük. O halde gelin kış aylarına yaklaşırken sağlıklı ve çatlaksız bir ciltle soğuk havaları atlatabilmek için neler yapılabilir hep birlikte bakalım.

KURU CİLTLER İÇİN HASSAS BAKIM ŞART

Kuru ciltler, aynı zamanda hassas ciltler olarak da bilinir. Hassas ciltlerin en önemli özelliği, nemsiz kaldıklarında kuruma, çatlama, pullanma gibi cilt rahatsızlıklarına zemin hazırlamalarıdır. Bu gibi durumlarda, deride yara açılmasına neden olan sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple, mümkün olduğunda doğru nemlendirme kremleri ve maskeleri ile cildin nem dengesini sabitlemek gereklidir.

KURU CİLTLER İÇİN NEM MASKESİ

* 2 tatlı kaşığı zeytinyağı
* 2 tatlı kaşığı bal
* 1 adet yumurta sarısı

Malzemeleri cam bir kasenin içine koyun. Tahta bir kaşık yardımı ile karıştırın. Karışımınızı, boyun bölgesi de dahil olmak üzere tüm yüzünüze uygulayabilirsiniz. Maskeyi 15-20 dakika kadar cildinizde beklettikten sonra yıkayarak ardından nemlendirici krem ile destekleyebilirsiniz.

KURU CİLTLERE ÖZEL YOĞUN NEM MASKESİ

* 1 adet havuç
* 1 adet yumurta akı

Yumurta akını bir kase içerisinde güzelce çırpın, ardından farklı bir kasede havucu rendeleyip ikisini karıştırın. Elde ettiğiniz karışımız cildinize sürün ve yarım saat beklettikten sonra ılık su ile cildinizi durulayın.

AŞIRI KURU CİLT TİPLERİ İÇİN NEMLENDİRİCİ MASKE

* 3 çay kaşığı bal
* 1 tatlı kaşığı yoğurt
* 1 adet muz

Muzu bir kap içerisinde çatal yardımı ile ezin. Ardından bal ve yoğurdu ekleyerek krem kıvamına gelmesini sağlayın. Hazırladığınız karışımı bir kaç dakika dinlenmeye bırakın. Bu arada cildinizi maskeyi uygulamadan önce ılık su ile yıkayıp iyice kurulayın. Maskeyi cildinize uygulayıp 15 dakika bekletin. Sonrasında ılık su ile cildinizi temizleyin. Bu maske ile hem cildinizi nemlendirebilir hem de mikroplardan koruyabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Cevap Yazın

Top